Vědecká knihovna v Olomouci

Vědecká knihovna v Olomouci v Galerii Biblio (Bezručova 2) představí výstavu České knihy v překladu 1998–2016, kterou připravila Moravská zemská knihovna v Brně ve spolupráci s Ministerstvem kultury a kurátorkou Kateřinou Tučkovou.

Od roku 1998 funguje na Ministerstvu kultury ČR dotační program na podporu překladu české literatury. Do dnešních dnů tento program přispěl k vydání více než 750 knižních titulů, které vyšly v desítkách zemí světa (včetně exotických destinací jako Japonsko, Mexiko, Sýrie, Albánie, Gruzie ad.).

Jak napovídá titul, výstava je věnována knižním překladům české literatury, které byly vydány v daném období v zahraničí. Výstava ukazuje nejen na soustavný, ba rostoucí zájem zahraničních nakladatelství o díla zejména současných českých spisovatelů, ale také různé formy práce s textem a grafickým zpracováním knihy, v nichž se do jisté míry odráží charakter dané země. České veřejnosti tak výstava ukáže, jak svět vnímá a reflektuje českou literaturu a její autory. Expozice je koncipována tak, že knihy jsou volně přístupné, nejsou za sklem a návštěvníci si je mohou prolistovat a pročíst podle libosti. K nahlédnutí bude 200 knih.

Vernisáž proběhne v Galerii Biblio 1. března 2017 od 16:30. Její součástí bude i komentovaná prohlídka s kurátorkou Kateřinou Tučkovou. Následovat bude beseda s Andrewem Oaklandem, britským bohemistou a překladatelem próz Michala Ajvaze, Radky Denemarkové nebo Martina Fahrnera do angličtiny, kterou bude moderovat Radim Kopáč. Předpokládaný začátek je v 17:00 v přednáškovém sále VKOL (Bezručova 3).

There are no comments yet.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).