Po stopách něžného muže

Olomoucké Divadlo Tramtarie uvádí jako třetí premiéru letošní sezony inscenaci Po stopách něžného muže. Tuto komedii nasazuje do svého repertoáru v rámci své dlouhodobé dramaturgické koncepce uvádění původní autorské tvorby. Hru „ušitou na míru“ Tramtarii napsal umělecký vedoucí souboru Vladislav Kracík, který již v této linii uvedl hořkou komedii I na Batmana občas padne smutek a také romantickou komedii Druhý život Veroniky. Oba tituly patřily a patří (neboť druhá jmenovaná inscenace se stále hraje) mezi nejnavštěvovanější inscenace divadla.

V hlavní roli této komedie ze současnosti vystupují tři muži, kteří se jednoho dne náhodně potkají na bazéně. A ačkoliv je každý z nich zcela rozdílného založení, nakonec je sblíží společné téma, a tím jsou „trable s holkama“. První z nich je po emotivním rozchodu, druhý je nenapravitelný svůdník a třetí se právě zasnoubil. A nikomu z nich jeho současný stav nijak nevyhovuje. Právě takto začíná tak trochu bláznivý příběh, jehož hlavním tématem jsou mezilidské vztahy, a to jak partnerské, tak přátelské. Jakýmsi stěžejním podtématem je potom motiv romatniky jako takové. Co to vlastně je, ono upřímné romantické gesto, a jak se v jeho chápání liší ženský a mužský pohled?

Název inscenace parafrázuje hledání Sněžného muže, tedy tvora neexistujícího, nebo již dávno vyhynulého. K tomuto mytologickému tvorovi je ve světě této hry přirovnáván muž tak zvaně romanticky založený, který se ženským hrdinkám příběhu jeví podobně bájný, jako ten sněžný. Stejně ale, jako pro polární dobrodruhy, ani pro ženy v této komedii, to není důvod přestat ho hledat. Tato ústřední metafora se ale stejně tak týká i mužských postav, které onoho romantického – něžného muže, také hledají. Sami v sobě.
Žánrové vymezení hry není zcela snadné. Jistě by se dala pojmenovat jako komedie konverzační, situační, hořká nebo vztahová, nejvíce ji ale sluší označení romantická třicátnická komedie. V tomto smyslu navazují Něžní muži na předešlou komedii Vladislava Kracíka s názvem Druhý život Veroniky. Tentokrát se ale problémy vztahů nevypraví prizmtatem ženského, ale naopak mužského uvažování.

Autorem textu a režisérem inscenace je Vladislav Kracík, dramaturgem je Jiří Šilberský, který v této pozici v Tramtarii debutuje. Autorkou scény a kostýmů je dvorní výtvarnice divadla Adéla Szturcová, na výrobě technicky náročné scény se podílel Jiří Krliš, na výrobě kostýmů výtvarnice Tereza Tylová. Autorem hudby je rovněž domácí Martin Peřina. Za lightdesignem stojí Aleš Hejral, světla a zvuk připravují Richard Beran a Dan Bodlák, který se zároveň podílel na choreografii bojových scén inscenace.

Ve třech hlavních rolích něžných mužů vystoupí Václav Stojan, Martin Dědoch a hostující Jan Ťoupalík, člen činohry Moravského divadla Olomouc. Ústřední trojici doplňuje v roli barmana a správce bazénu Marek Zahradníček. V dalších rolích žen všech možných nátur i charakterů se představí Tereza Toth Čápová, Veronika Lőflerová, Barbora Šebestíková, Petra Čiháková a Dominka Hrazdílková.

Premiéra se uskuteční v úterý 7. března v 19:30, další reprízy pak 12. a 14. března a 5., 13. a 18. dubna v 19:30.

Další informace najdete na webu Tramtarie.

 

There are no comments yet.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).