Kubismus – umělecká revoluce 20. století

Knihovna města Olomouce se připojuje k celostátně vyhlášenému Březnu – měsíci čtenářů, kdy v centru zájmu stojí hlavně čtenář a čtení. Knihovna si bude své čtenáře, ale i všechny ostatní návštěvníky celý měsíc hýčkat – rozmanité akce v ústřední budově i na pobočkách lze nalézt na www.kmol.cz nebo na Facebooku. Letos Knihovna města Olomouce vyhlásí a ocení nejlepší čtenářskou babičku, tj. svoji čtenářku, která s vnučkou nebo s vnukem nejen pravidelně navštěvuje knihovnu, ale také si společně čtou či si o knihách povídají.

Kubismus – umělecká revoluce 20. století

Knihovna spolu s neziskovou společností EuForAll, o.s. pokračuje v budově na náměstí Republiky v cyklu besed věnovaných literatuře a umění. Ve čtvrtek 2. března 2017 v 15:30 hodin se s Mgr. Věrou Mičkovou, pedagožkou a autorkou sedmdesátimetrového gobelínu – repliky Tapiserie Z Bayeux, můžeme těšit na setkání s „– ismem“, který ovlivnil i českou kotlinu.

Markéta Harasimová – Mrazivé hry

Že stalking je opravdu nebezpečná hra, poznala spisovatelka Markéta Harasimová na vlastní kůži. V úterý 7. března 2017 v 17 hodin v budově na náměstí Republiky si s autorkou budeme nad novým (částečně autobiografickým) románem povídat nejen o pocitech člověka, který se stane obětí pronásledování, ale i o depresích, které pak následují.

Placenta – strom života

Pobočka Brněnská pozvala do svého křesla v úterý 7. března 2017 v 17 hodin Ludmilu Utíkalovou-Martinkovou, lektorku předporodních kurzů, poporodních dul a zakladatelku Nezávislé asociace zdravé poporodní péče. Bude se věnovat dárkyni života – placentě, jejímu fungování před a po porodu, a jejímu následnému využití.

Tvořivé dopoledne

Vytvořit drobný dárek či přáníčko si mohou předškolní děti s doprovodem ve středu 8. března 2017 v 10 hodin na pobočce Jungmannova. Pro malé umělce budou připraveny výtvarné pomůcky a dárek.

Výtvarná dílna pro dospělé

Odborníci často doporučují, aby se výtvarným aktivitám nevěnovaly jen děti, ale také dospělí – tyto činnosti odbourávají stres a pomáhají udržovat si zručnost i ve vyšším věku. Oddělení pro dospělé čtenáře v budově na náměstí Republiky nabízí proto v úterý 14. března a ve čtvrtek 16. března 2017 mezi 15:30 a 17:30 hodin svým dospělým uživatelům, aby si přišli vyrobit barevnou textilní záložku či originální obal na oblíbenou knihu.

2x Milan Tichák

Příznivci a vděční posluchači pana PhDr. Milana Ticháka se mohou těšit na dvě besedy s tímto populárním olomouckým historikem. Ve středu 15. března 2017 v 16:30 hodin na pobočce Neředín jim pan Tichák zasvěceně přiblíží historii městské části Neředín a významné osobnosti, které jsou s ní spjaty. Tématem besedy v budově na náměstí Republiky ve středu 22. března 2017 v 14:30 hodin budou olomoucké paláce na Horním a Dolním náměstí v Olomouci – osudy těchto domů a jejich majitelů, domovní znamení a další zajímavosti s nimi spjaté.

BOOK ART pro děti

Pobočka Brněnská se v týdnu od 20. – 23. března 2017 v odpoledních hodinách těší na kreativní děti, třeba i s rodiči, kteří si z vyřazených knih mohou vyrobit nové originální dekorace.

Petr Kozel – Moje putování světem
Historky básníka Petra Kozla z putování světem potěší všechny zvídavé návštěvníky se smyslem pro humor a nadsázku, kteří přijdou ve čtvrtek 23. března 2017 v 16:30 hodin na pobočku Jungmannova.

Pátráme po našich předcích

Pokud chcete začít pátrat po svých kořenech a nevíte jak a kde, pak Vás správným směrem navede přednáška o tvorbě rodokmenů z pohodlí domova. V úterý 28. března 2017 v 17 hodin se v budově na náměstí Republiky dozvíte, jak postupovat při zakládání stromu, na kterých webových stránkách naleznete potřebné informace a jak je použít. Vzhledem k tomu, že počet míst je omezen na 11 badatelů s maximálně jednočlenným doprovodem, je nutné rezervovat si místo předem.

Noc s Andersenem

Úžasná noc z pátku 31. března na sobotu 1. dubna 2017 – nocování v knihovně podporující čtení a čtenářské dovednosti, spojené se soutěží a odhalující noční tajemství budov, ve kterých bydlí knihy, čeká na mladé čtenáře již tradičně v dětských odděleních Knihovny města Olomouce. Letos budeme na náměstí Republiky míchat lektvary s Harry Potterem, na pobočce Brněnská putovat s hrdiny Čtyřlístku a na pobočce Jungmannova poznávat cizí kraje. Čtenáři od 8 do 12 let se mohou hlásit u svých knihovnic.

VÝSTAVY

Až do konce března 2017 oživuje budovu na náměstí Republiky druhá společná výstava fotografií aktivních členů fotografické sekce Vlastivědné společnosti muzejní (Zdeněk Vích, Jiří Němec, Karel Hula, Jindřich Flusek, Radomír Kratochvíl, Jana Vykydalová, Ladislav Pecha, Dimitrolos Krajčí, Jan Drábek).

Olomoucký průvodce a fotograf Zdeněk Chupík se pochlubí svými fotografiemi ve foyeru pobočky Brněnská. Výstava nazvaná „Světlo a stín“ potrvá až do konce dubna 2017.

Olomoucká amatérská fotografka a knihovnice Ludmila Müllerová vystavuje také až do konce dubna 2017 na pobočce Jungmannova snímky z každodenního života, které vykazují porozumění pro kouzlo okamžiku, umocněné citem pro kompozici a barevnost, pořízené v přírodě či ve městě, během vánočních svátků nebo při karnevalu v Benátkách.

There are no comments yet.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).