Yui Kyotani

Role Kitri v baletní inscenaci Moravského divadla Don Quijote přinesla primabaleríně Moravského divadla Yui Kyotani Cenu Thálie.

„Jsem velmi ráda za tuto cenu a chtěla bych moc poděkovat těm, kdo mi pomohli dosáhnout mých snů a podporovali mě: Haně Vláčilové, Janu Kadlecovi, Robertu Baloghovi, mé rodině a partnerovi Ivo Jamborovi,“ uvedla oceněná baletka Yui Kyotani.

Yui Kyotani byla na prestižní ocenění nominovaná již potřetí. Po dvou širších nominacích (v roce 2013 za ztvárnění Odetty/Odilie v inscenaci Labutí jezero a vloni za roli Marguerite Gautier v inscenaci Dáma s kaméliemi) se nyní dostala do užší nominace mezi tři finalistky a nominaci proměnila. „Role Kitri je pro mě splněným přáním. Snila jsem o ní už v době, kdy jsem teprve uvažovala o kariéře profesionální baletky. Teď se mi sen konečně splnil,“ doplnila Kyotani. Inscenace Don Quijote v režii a choreografii Hany Vláčilové měla v Moravském divadle premiéru v listopadu loňského roku.

„Jsem moc šťastný a přeji Yui toto ocenění z celého srdce. Zaslouží si jej nejen za to, s jakou bravurou zvládla technicky náročnou roli Kitri, ale i za všechny její předchozí krásné role v Moravském divadle. Je to báječná umělkyně,“ uvedl umělecký šéf baletního souboru Moravského divadla Robert Balogh.

„Mám obrovskou radost z letošní Ceny Thálie pro Yui Kyotani, prožíval jsem to stejně jako před třemi lety, kdy jsem byl přítomen předání ceny sólistovi olomoucké opery Jiřímu Přibylovi. Jsem rád, že se naše divadlo může pyšnit dalším prestižním oceněním. Divadlo je uměním kolektivním a ocenění pro Yui je tak oceněním celého týmu, který na inscenaci Don Quijote pracoval. Měl jsem také velkou radost z toho, že Yui přišli do Národního divadla fandit a podpořit její kolegové a přátelé z našeho baletního souboru,“ zdůraznil ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela.

V dosavadní historii udílení Cen Thálie jde o čtvrtou sošku pro umělce Moravského divadla Olomouc: za rok 1997 ji obdržela Ludmila Machytková za roli kněžny Marie Anny Elisy v operetě Paganini, v roce 2006 získala Evellyn Pacoláková Cenu pro mladého činoherce do 33 let a v roce 2014 převzal Thálii Jiří Přibyl za ztvárnění Falstaffa ve stejnojmenné inscenaci Verdiho opery.

Autorem snímku z představení je Jan Procházka.

There are no comments yet.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).