Anna Karenina

Divadlo Tramtarie uvede poslední premiéru sezony 2016/2017, Annu Kareninu Lva Nikolajeviče Tolstého. Dlouho očekávaná divadelní adaptace jednoho z nejslavnějších románů všech dob vkročí poprvé na tramtarijní jeviště 15. června. Z hlediska umělecké náročnosti, velikosti tvůrčího týmu i finanční stránky lze tuto inscenaci považovat za největší projekt v celé dvanáctileté historii divadla.

Literární adaptace

Annu Kareninu uvádí Divadlo Tramtarie v rámci své stěžejní dramaturgické linie uvádění autorských literárních adaptací, v rámci které uvedlo v posledních sezónách například Válku s Mloky Karla Čapka, Hrubínovu Romanci pro křídlovku či Růži pro Algernon Daniela Keyese. Pod všemi těmito tituly je podepsán umělecký šéf souboru Vladislav Kracík, který je autorem adaptace a režisérem i nejnovější inscenace.

Předloha

Anna Karenina patří mezi nejznámější romány světové literatury. Obsáhlé dílo ruského spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého vycházelo na pokračování v letech 1873 – 1877 a postupem času se dočkalo mnoha divadelních i filmových adaptací. Hlavní hrdinka strhujícího příběhu Anna Kareninová žije spokojeným rodinným životem s úspěšným manželem a malým synem až do chvíle, kdy se osudově setká s mladým hrabětem Vronským, který se stává jejím milencem. Neschopnost Anny rozhodnout se, zdali se vzdá manžela či milence nakonec vede k tragickému vyústění.
Ústřední metaforou příběhu je vlakové nádraží, kde vlastně celý příběh začíná. Náhodné setkání a následný zničující vztah Anny s Vronským je připodobněn k vlaku, který potom, co se jednou rozjede, už nelze ničím a nikým zastavit.

Inscenace

Přestože se děj předlohy odehrává v druhé polovině devatenáctého století, tramtarijní inscenace rozhodně není historickou sondou do dobových společenských poměrů. Naopak, historizující motivy, stejně jako ruské reálie, jsou v adaptaci potlačeny, s cílem najít v předloze současná či nadčasová témata. Tím stěžejním a zásadním pro tramtarijní inscenaci je rozhodování se na nějaké stěžejní životní křižovatce, které dříve nebo později čeká každého z nás, a které má fatální důsledky, pokud se rozhodnout nedokážeme.

I přes historickou předlohu vytvořil tvůrčí tým moderní inscenaci, která překvapí už samotným žánrem, protože snahou inscenátorů není diváky jenom dojmout, ale také pobavit. Hra má tak kromě pochopitelných vypjatých momentů také spoustu humoru a nadsázky, které jsou součástí osobitého rukopisu tohoto olomouckého divadla. Výrazným rysem inscenace jsou také originální filmové projekce.

Tvůrčí tým

Anna Karenina je velkou výzvou pro jakékoliv divadlo a Tramtarie v tomto ohledu není výjimkou. Umělecká i řemeslná náročnost klade velké nároky na celý tvůrčí tým. Nesnadným úkolem je pochopitelně také pro herce. Hlavní role Anny se zhostila přední herečka souboru Jana Posníková, její dva osudové muže – manžela a milence, ztvární Miroslav Černý a nový člen souboru Vít Pišťecký. Dramaturgyní inscenace je Kateřina Menclerová, jejíž domovskou divadelní scénou je Městské divadlo ve Zlíně, hlavní výtvarnicí inscenace je dvorní scénografka Adéla Szturcová. Autorem hudby je talentovaný Dalibor Eimut.

Autor adaptace a režie: Vladislav Kracík
Dramaturgie: Kateřina Menclerová
Scéna: Adéla Szturc
Kostýmy: Tess Tylová, Kataryna Kuprysyuk
Hudba: Dalibor Eimut
Choreografie: Hana Geržová
Pohybová spolupráce: Daniel Bodlák
Light design: Aleš Hejral
Sound design: Rikki Beran
Technická spolupráce: Jiří Krliš
Zvuk: Rikki Beran
Světla: Daniel Bodlák
Plakát: Markéta Rosendorfová

Hrají:
Anna Karenina: Jana Posníková
Alexej Karenin: Miroslav Černý
Alexej Vronský: Vít Pištěcký
Dolly Oblonská: Barbora Šebestíková
Stiva Oblonský: Marek Zahradníček
Levin: Václav Stojan
Kitty: Tereza Toth Čápová
Další: Dominika Hrazdílková, Petra Konev Čiháková a Petr Németh

There are no comments yet.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).