Prvního října oslaví neuvěřitelné 86. narozeniny herec, režisér, zpěvák, textař, výtvarník, básník, prozaik, dramatik, ředitel divadla Semafor… zkrátka muž mnoha profesí − pan Jiří Suchý. Vlastivědné muzeum v Olomouci při této příležitosti připravilo komorní výstavu, která navazuje na velký výstavní projekt z roku 2011, jenž vznikl k Suchého osmdesátinám. Výstava byla původně naplánována k 85. narozeninám této renesanční osobnosti, ale vzhledem ke zdravotním problémům oslavence v loňském roce ji muzeum realizuje až nyní. Proto výstava nese název Jiří Suchý 85+.

Jejím cílem je zmapovat uměleckou tvorbu Jiřího Suchého za posledních šest let. V Handkeho sáleVlastivědného muzea v Olomouci tak jsou kromě fotografií z archivu Jiřího Suchého vystaveny více než tři desítky Suchého výtvarných prací, převážně litografií, plakáty z představení divadla Semafor a programy Suchého divadelních her. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také průřez sbírkami Jiřího Suchého, který je vášnivým sběratelem např. historických přileb, fotografií, svatých obrázků či gramodesek.

„V Suchého tvorbě lze najít touhu, lásku, ale i smutek či utrpení. Vše, co přináší život. Ale všechna jeho díla jsou prostoupena všudypřítomným humorem. Podle učebnic anatomie je člověk obdařen pěti smysly, ale Jiří Suchý po celý život disponuje navíc smyslem pro vtip a smyslem pro něhu. Tato kombinace je jedinečná a neznám jiného člověka, který by dokázal darů od dobrých sudiček takto využít,“ říká ředitel muzea a kurátor výstavy Břetislav Holásek, kterého s Jiřím Suchým pojí dlouholeté osobní přátelství.

„Pana Jiřího Suchého si velice vážím jako všestranného a nesmírně pracovitého člověka, skutečného ‚uomo universale’. Jeho poetické vidění světa, inteligentní humor, šarm a vtip prostupují veškerou jeho tvorbou a jsou poselstvím plným pozitivní energie. Oslovil a nadále oslovuje několik generací diváků, posluchačů, čtenářů i příznivců výtvarného umění a já pevně věřím, že nadčasovost jeho díla ocení i generace příští,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje, který je zřizovatelem muzea.

Olomouci, kde v říjnu 2011 převzal i čestný doktorát Univerzity Palackého za přínos pro českou kulturu, má Jiří Suchý velmi pozitivní vztah. „Na zájezdy Semaforu do tohoto skvělého města se nám dobře vzpomíná. Ale rozhodně tady nejsem naposled. Budu sem jezdit, dokud budu mlád. A jednou, až se dostaví střední věk, tak nepřestanu, protože je mi u vás vždycky dobře,“ uzavřel Suchý.

Výstava byla slavnostně zahájena v pátek 15. září 2017 v 18 hodin v sále Václava III. VMO vernisáží spojenou s narozeninovým koncertem pana Jiřího Suchého a Jitky Molavcové a potrvá do 12. listopadu.

There are no comments yet.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).