Tramtarie - zahájení sezony

Nezávislé profesionální Divadlo Tramtarie chystá v nadcházející již třinácté sezóně čtyři premiéry. Z hlediska každodenního provozu bude již tradičně uvádět průměrně 15 představení za měsíc na domovské olomoucké scéně ve Slovanském domě a dalších 20 na výjezdech po celé republice. Vrcholem festivalové sezóny divadla bude účast inscenace Kabaret nahatý Shakespeare na prestižním mezinárodním divadelním festivalu v Bukurešti v říjnu 2016.

 

Ohlédnutí za minulou sezónou

V předchozí sezóně 2015/2016 uvedlo Divadlo Tramtarie celkem 327 představení, 122 na své domovské scéně ve Slovanském domě a dalších 205 na výjezdních představení mimo Olomouc.

Průměrná návštěvnost inscenací uváděných v Olomouci byla více než 95 procent, a byla tak nejvyšší v celé historii divadla. Jasným důkazem divácké oblíbenosti divadla je také skutečnost, že průměrnou návštěvnost převyšující devadesát procent má Tramtarie již pět let v řadě. Nejhranější inscenací minulé sezóny byl divácký hit Kabaret nahatý Shakespeare, který nasbíral během jedné sezóny 42 repríz. Nejúspěšnější pohádkou Divadla Tramtarie zůstává pohádka o Pračlovíčkovi, která je na repertoáru od roku 2010 a doposud má na svém kontě neuvěřitelných 383 repríz. Vrcholnou akcí divadla během letních měsíců bylo uspořádání festivalu Olomoucké Shakespearovské slavnosti na nádvoří Olomoucké radnice, kde zhlédlo tři reprízy Kabaretu nahatý Shakespeare přes 750 diváků.

Chystané premiéry nadcházející sezóny

V sezóně 2016/2017 uvede Divadlo Tramtarie čtyři premiéry, z toho tři tituly pro dospělé a jeden pro děti.

Matěj Mužík: Terezka a kouzelné autíčko

Po roční pauze uvede Tramtarie opět zbrusu novou autorskou pohádku. Hlavní hrdinka Terezka se ztratí na školkovém výletě a jediné, co ji může dostat včas zpátky do školky a zároveň zachránit před obrovským průšvihem, je kouzelné zvětšovací autíčko, které je chvíli hračka a chvíli opravdový automobil. Pohádka je vhodná pro děti od tří let. Autorem pohádky a režisérem v jedné osobě je Matěj Mužík, který již v Tramtarii dramaturgoval pohádku Hugo z hor. Premiéra se uskuteční v neděli 9. října 2016 v 15:00.

Boris Vian: Pěna dní

První inscenací sezóny pro dospělé publikum bude literární adaptace slavného románu Pěna dní od kultovního francouzského spisovatele Borise Viana. Příběh plný nekonečné fantazie na hranici reality a snu o lásce a smrti dvou mladých lidí Chloe a Colina převede na jeviště režisérka Hana Mikolášková. Přestože se jedná o hostující režisérku, která v současnosti působí jako umělecká vedoucí Městského divadla ve Zlíně, divákům Tramtarie jistě není neznámá, neboť se k nám vrací již po třetí (Bohyně z města hříchu, Psycho). Premiéra proběhne v pátek 9. prosince 2016 v 19:30.

Vladislav Kracík: Po stopách něžného muže 

Umělecký vedoucí souboru Tramtarie Vladislav Kracík se po divácky veleúspěšném Druhém životu Veroniky opět rozhodl napsat autorskou komedii o vztazích. Jmenuje se Po stopách něžného muže a nese podtitul Tři komické příběhy o křehké mužské duši, jejíž existence nebyla nikdy zcela prokázána. Je tedy zřejmé, že se tentokrát Kracík, na rozdíl od Veroniky, podívá na téma lásky, vztahů a rozchodů očima mužských hrdinů. V hlavních rolích inscenace se představí přední herci souboru Tramtarie. Premiéra je naplánována na únor 2017.

Lev Nikolajevič Tolstoj: Anna Karenina

Jistě nejočekávanější premiérou nadcházející sezóny je adaptace klasického ruského románu L. N. Tolstého Anna Karenina. Nesmrtelný příběh Anny tragicky se potácející se mezi manželem a osudovým milencem přivede na prkna Divadla Tramtarie Vladislav Kracík spolu s dramaturgyní Městského divadla Zlín Kateřinou Menclerovou. Premiéra se uskuteční v květnu 2017.

Dramaturgický plán nové sezóny je pestrý, nechybí komedie, ani vážnější žánry. Vždy se snažíme vybrat zajímavé tituly, které jsou aktuální a rezonují s dnešní dobou. Chceme, aby se diváci pobavili, oddychli si, ale zároveň se mohli zamyslet nad sdělením, které jim z jeviště předáváme. Věřím, že si diváci naší nabídky vyberou to své a že představení budou opět vyprodaná.“ (Petra Němečková, ředitelka divadla)

„Divadlo Tramtarie se dlouhodobě orientuje na tzv. nepravidelnou dramaturgii, tedy na autorské adaptace filmových, literárních a komiksových předloh. A nejinak tomu bude i v následující sezóně, která bude téměř kompletně vycházet z předních děl světové literatury. Z hlediska dlouhodobého směřování divadla tak nebude příští sezóna ve znamení nějakých razantních proměn divadelní řeči, ale naopak v navázání na dosavadní práci a prohlubování autentické poetiky Divadla Tramtarie.“ (Vladislav Kracík, umělecký vedoucí souboru)    

Na repertoáru dále zůstávají i inscenace z loňské sezóny – Stařec a moře, Děkujeme, že zde kouříte!, Velká mořská víla, Růže pro Algernon a Kabaret nahatý Shakespeare i starší kusy  Druhý život Veroniky, Psycho, Jedlíci čokolády, R.U.R. a Válka s mloky. Tramtarie bude uvádět i své úspěšné pohádky, a to jak ve Slovanském domě, tak i v kulturních zařízeních a divadlech po celé republice.

Mgr. Vladislav Kracík, umělecký šéf, 604 147 912

Mgr. Petra Němečková, ředitelka,  777 703 946

There are no comments yet.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).