Terezka a kouzelné autíčko

Nezávislé profesionální Divadlo Tramtarie uvede v neděli 9. října první premiéru sezóny 2016/2017, pohádku Terezka a kouzelné autíčko. Autorem pohádky a režisérem v jedné osobě je Matěj Mužík. Inscenace je vhodná pro děti od tří let.

Pohádky z autorské dílny Divadla Tramtarie slaví dlouhodobě úspěchy po divadlech nejen celé republiky, ale i v zahraničí. Každý rok zahraje Tramtarie přes sto padesát představení pro děti, a tak je uvedení zbrusu nové pohádky dlouho a netrpělivě očekávanou událostí.

Obsah pohádky

Malá Terezka se ztratí na školkovém výletě, a co je nejhorší, spolu se svoji neoblíbenou spolužačkou Emou. Jejich autobus už dávno odjel a tak je jasné, že k tomu, aby se obě dostaly včas do školky, jim může pomoci už jenom nějaký zázrak. A ten se stane, neboť Terezka najde tajemné paní popelářce ztracené brýle, a ta jí za odměnu daruje hračku autíčka. Holky brzy zjistí, že autíčko je kouzelné, protože se dokáže zvětšovat a taky samo jezdit a spoustu dalších užitečných věcí. A tak se Terezka a Ema vydávají na dobrodružnou cestu zpátky do školky, na které potkají celou řadu dalších hrdinů, jako je policista, kráva jedoucí na pastvu, kouzelník, opravářka aut nebo uprchlý zloděj. Nakonec ale poznají, že se do cíle dostanou jenom tehdy, pokud zapomenou na svoje vzájemné pošťuchování a dokážou táhnout za jeden provaz.

O inscenaci

Pohádka Terezka a kouzelné autíčko by se dala žánrově označit jako dětská komediální roadmovie. Příběh je vyprávěn z pohledu dětí, kteří cestují světem bláznivých dospělých. Hlavním tématem Terezky je potom motiv přátelství, cesta autem hlavních hrdinek zpátky do školky je zároveň cestou k přátelství a k nalezení společné řeči mezi dvěma rozdílnými povahami, jaké mají Ema a Terezka. Pohádka také záměrně rozbíjí klišé, že autíčka jsou jenom pro kluky. Dominantní složkou inscenace je humor, který je typickým znakem pro tramtarijní pohádkovou tvorbu. Záměrem inscenátorů opět bylo, aby se při představení bavilo nejen dětské publikum, ale i dospělí diváci.

Tvůrčí tým

Autorem pohádky a režisérem v jedné osobě je Matěj Mužík, který se již v Tramtarii podílel jako spoluautor a dramaturg na vzniku úspěšné pohádky Hugo z hor. Dramaturgem pohádky je umělecký šéf souboru Vladislav Kracík. Autorkou scény a kostýmů pohádky je talentovaná výtvarnice Tereza Tylová, která již s Tramtarii spolupracuje dlouhodobě, Terezka a kouzelné autíčko je ale její premiérou v pozici hlavního výtvarníka inscenace. Autorem hudby k inscenaci je Dalibor Eimut, který se v Divadle Tramarie uvedl oceňovanou scénickou hudbou k inscenaci Stařec a moře. V hlavních rolích se představí kromě předních hereček souboru Tramtarie Barbory Šebestíkové, Terezy Toth Čápové a Jany Posníkové také nová posila Dominika Hrazdílková.

„Pohádky z tvůrčí dílny našeho divadla jsou vyhledávané po celé republice. O Terezku a kouzelné autíčko mají zájem pořadatelé kulturních akcí už nyní, dokonce když ještě neměla premiéru. Terezka se tak představí například v Ústí nad Orlicí nebo v Přemyslovicích, diváci se na ni mohou těšit i na olomouckých Vánočních trzích.“ (Petra Němečková, ředitelka)

Premiéra se uskuteční v neděli 9. října 2016 v 15:00. Délka přestavení je 45 minut. Další reprízy se uskuteční v sobotu 29. října a v sobotu 19. listopadu.

Mgr. Vladislav Kracík
umělecký šéf

There are no comments yet.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).