Hledám děvče na boogie woogie

Atmosféru prvorepublikových filmových komedií, v nichž zářili Oldřich Nový a R. A. Dvorský, navodí první premiéra souboru opery a operety Moravského divadla v nové sezoně. Inscenace Hledám děvče na boogie woogie slibuje spoustu humorných scén a chytlavé dobové šlágry. Příjemné retro uvede v Olomouci režisérka Dagmar Hlubková, orchestr budou řídit Miloslav Oswald a Tomáš Hanák. Premiéra se uskuteční v pátek 7. října v 19 hodin, II. premiéra je na programu o den později ve stejný čas.

Opereta U veselého kamzíka byla poslední, kterou úspěšný filmový skladatel Josef Stelibský (1909-1962) zkomponoval před svým odchodem do Mnichova a posléze New Yorku. Premiéru měla 11. září 1946 v pražském Tylově divadle. Pozapomenutou operetu úspěšného filmového skladatele Stelibského výrazně upravil plzeňský dramatik, režisér a herec Antonín Procházka, který také dal operetě nový název. Hudební komedie Hledám děvče na boogie woogie se prvního uvedení dočkala 14. prosince 1996 v Divadle J. K. Tyla v Plzni.

„Původní půdorys o záměnách osob zůstal zachovaný, ale Procházka celé libreto přepsal. Každý, kdo zná jeho tvorbu, okamžitě pozná typický procházkovský rukopis,“ uvedla Hlubková, která již tento titul před dvěma lety uvedla v opavském divadle. „Je to skvost mezi hudebními komediemi, brilantní konverzační komedie, která připomíná nejlepší díla Georgese Feydeaua,“ popsala režisérka.

Příběh sleduje osudy postav pana Myšky, majitele firmy na výrobu sýrů Bernardýn, jeho konkurentky – paní Dobrmanové, vyrábějící sýry Dobrman, a jejich rodinných příslušníků. Všichni jsou ubytovaní v hotelu U Veselého kamzíka, kde očekávají svatbu Marcely Myškové s Pavlem Zemanským. Celý děj se zamotává ve chvíli, kdy do hotelu přijíždí další Pavel Zemanský. „Děj dodržuje jednotu místa a času, vše se odehrává během jednoho odpoledne před hotelem. Zatímco běžně bývá zvykem jeden ústřední romanticky zamilovaný pár, my tu máme hned tři dvojice a všechny mají v představení stejně velký part,“ přiblížila režisérka.

Tvůrci budou usilovat o to, aby diváky přenesli do půvabné atmosféry 30. let, kdy tanečnímu parketu vládly styly boogie-woogie, foxtrot a swing. „V představení je celkem patnáct hudebních čísel. Každé má velmi chytlavou melodii a při jejich poslechu si diváci uvědomí, že jde o melodie, které dobře znají ze starých českých filmů,“ uvedl dirigent Miloslav Oswald a zmínil, že klasická operetní sestava orchestru je tentokrát doplněna o saxofon, bicí soupravu, harfu a klavír. K operetě patří pochopitelně tanec, o pohybovou průpravu účinkujících se postaral choreograf Petr Miller.

V roli Pavla Zemanského se představí Jakub Tolaš v alternaci s Romanem Harokem. „Jsem moc rád, že se na téhle inscenaci můžu podílet. Především kvůli režisérce Dagmar Hlubkové, se kterou je radost pracovat. Má vše precizně vymyšlené, přesně ví, co chce. Trošku trpím při tanečních pasážích, v tom nejsem kovaný. Jinak mám pocit, že jsem v minulém životě musel žít právě v období První republiky, protože ta atmosféra se mi líbí, má své kouzlo. Co se týká mé role, Zemanský je vyloženě činoherní part, zpívání je tu minimum,“ shrnul Tolaš. Prvorepubliková atmosféra okouzlila i Lucii Janderkovou, která ztvární postavu Marcely Myškové. „První republika měla své kouzlo, noblesu a eleganci, která se mi vždy líbila. Od dětství miluji filmy pro pamětníky s Adinou Mandlovou, Hugo Haasem a jinými skvělými herci. Stelibského hudba je taneční, rytmická a melodická. Zaujala mě na první poslech. V inscenaci je nutné skloubit zpěv s tancem a věřte, že to není vůbec jednoduché. Divák nebude ochuzen ani o piruety a zvedačky,“ přiblížila Janderková, která alternuje s hostující Oľgou Bezačinskou.

Vedle zpěváků se v inscenaci představí i činoherci Ivana Plíhalová a Josef Bartoň. „V souboru opery a operety hostuji už podruhé, šest let jsem hrála paní Pearsovou v muzikálu My Fair Lady. Tehdy jsem měla jen mluvenou roli, tentokrát mám i svou sólovou písničku, což mě velmi těší, neboť moc ráda zpívám. Paní režisérka Hlubková je velká profesionálka, má přesnou představu a tak si myslím, že bude mít tato lehká operetka u diváků úspěch. Jen mě mrzí, že s námi paní režisérka nehraje, protože na zkouškách bravurně zvládá všechny role,“ dodala s úsměvem Plíhalová.

Průčelí hotelového domu pro inscenaci navrhl Martin Víšek, kostýmy, mezi nimiž najdeme společenské a svatební šaty stejně jako oděv trampů, vytvořila Eliška Zapletalová.

Josef Stelibský, Antonín Procházka
HLEDÁM DĚVČE NA BOOGIE WOOGIE

Text: Antonín Procházka
Texty písní: Jarka Mottl a Karel Melíšek
Hudební úprava a instrumentace: Martin Peschik
Režie: Dagmar Hlubková
Dirigenti: Miloslav Oswald, Tomáš Hanák
Sbormistr: Lubomíra Hellová
Choreografie: Petr Miller
Scéna: Martin Víšek
Kostýmy: Eliška Zapletalová

Obsazení:
Emílie Dobrmanová, výrobkyně sýrů Dobrman: Zdeňka Mollíková / Ivana Plíhalová
Zuzana, její neteř: Vendula Hlubková / Lucie Kordová, j. h.
Pavel Zemanský, syn majitele hotelů: Jakub Tolaš / Roman Harok, j. h.
Anežka Zemanská: Magda Málková / Lea Vítková
Alexandr Myška, výrobce sýrů Bernardýn: Josef Bartoň, j. h. / Libor Olma, j. h.
Marcela, jeho dcera: Lucie Janderková / Oľga Bezačinská, j. h.
Václav Nezbeda, pražský fotograf: Martin Štolba / Milan Vlček
Čížek, ředitel hotelu: Ondřej Doležal, j. h.
JUDr. Šalamoun: Vladimír Třebický, j. h. / Petr Martínek
Alois, vrchní: Radek Leszczynski / Jindřich Suk
Náčelnice trampů: Marcela Brožová / Věra Veselská

Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Moravského divadla Olomouc.

There are no comments yet.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).