Maryša

Maryša, léta Páně 2016. Po pěti letech od premiéry se na jeviště vrací nejúspěšnější inscenace olomouckého uměleckého souboru Slovanský tyátr.

Vrcholné drama bratří Mrštíků pohledem nejmladší generace se stalo překvapením Jiráskova Hronova 2011 a soubor, složený ze studentů Slovanského gymnázia s inscenací následně procestoval celou republiku.

„Pro Tyátr znamenala Maryša přelom. Věděli jsme, že loučení s tímto tvarem je dočasné a že se k Mrštíkům dřív nebo později vrátíme,“ uvedl režisér a umělecký šéf souboru Zdeněk Vévoda. „Náš soubor se neustále obměňuje s příchody a odchody studentů a náhodou se stalo, že se objevil nový Vávra, nová Maryša, Lízalka. Výjimečně talentovaní lidé, na kterých jsme mohli znovu začít stavět tento silný příběh,“ dodal.

Původní Maryša Slovanského tyátru s přídomkem „LP 2011“ se může pochlubit cenami za inscenaci, herectví, úpravu a režii z několika tuzemských festivalů a celkově pěti desítkami repríz. V pátek 25. listopadu v 19.30 bude znovu k vidění na jevišti Divadla hudby v kompletně novém obsazení. V hlavní roli se představí sedmnáctiletá Petra Vybíralová. „Za těch pět let jsme nasbírali nové zkušenosti, jak divadelní, tak životní, což se na výsledku podepíše. Diváky, kteří nás před lety viděli, možná překvapíme,“ uzavřela principálka souboru Martina Bičová.

Inscenace vznikla v koprodukci s Muzeem umění Olomouc – Divadlem hudby.

V hlavní roli Petra Vybíralová. Dále hrají Martin Skopalík, Richard Pánek, Albert Pazdera, Veronika Špačková, Amálie Černá, Ivo Černík, Matěj Hrnčíř, Ondřej Severa, Nikola Režňáková, František Vychodil, Rozálie Jirásková a Jakub Machalka.

Úprava a režie Zdeněk Vévoda

Režijní spolupráce Martina Bičová

Více informací najdete na www.tyatr.cz.

There are no comments yet.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).