Bestiář

Olomoucké Divadlo na cucky zakončí letošní programově pestrý rok uvedením již osmé premiéry. Vedle titulů z produkce domácího souboru tu svou premiéru měly také koprodukční projekty, jedním z nich je i právě dokončovaná multižánrová inscenace Bestiář Zuzany Smolové a Petera Gaffneyho.

Finální přípravy Bestiáře se na prosinec přesunuly do prostor olomouckého Divadla na cucky. Možnosti tvůrčí práce v rezidenčních prostorách divadla využila vedle Smolové a Gaffneyho již řada domácích i zahraničních tvůrců.

„V letošním roce jsme koprodukovali celkem čtrnáct různých projektů, u čtyř z nich pak u nás v divadle proběhla jejich premiéra. Teď nás čeká pátá, poslední. Zároveň jsme letos uvedli tři nové tituly Divadla na cucky. Těmito výsledky se jednoznačně řadíme mezi nejvýznamnější aktéry na scéně současného nezávislého divadla a tance v České republice,” uvedl Jan Žůrek, ředitel DW7, o.p.s., která mj. zaštiťuje provoz Divadla na cucky nebo mezinárodní festival Divadelní Flora.

Autoři premiérového Bestiáře Zuzana Smolová a Peter Gaffney představují nově vzniklou tvůrčí dvojici se silným zájmem o multižánrovou tvorbu a experiment. Ve svých inscenacích propojují především prvky fyzického divadla, hudbu a práci s různými materiály, objekty a loutkami. V roli light designéra se na Bestiáři podílí Jiří Pírko Šmirk, jehož jméno bylo spojeno s érou vzniku Divadla na cucky.

Inscenace vychází z předlohy starověkých a středověkých evropských bestiářů ilustrujících tvory, kteří obývali vzdálené kouty země. Mimo ně byla autorům inspirací rovněž Tibetská kniha mrtvých, sochy Pedra Linarese, Freudova studie Sergeje Pankejeffa – „Vlčí muž“ či mytický polodivoký člověk Enkidu z knihy Epos o Gilgamešovi. Autorská dvojice otevírá příběhy morální krize a prostřednictvím hudby, loutek, pohybu a práce se sochařskou hlínou polemizuje nad rozpolcením společného smyslu a hranicemi kulturní představivosti.

Premiéra Bestiáře proběhne ve středu 14. prosince v 19.30 hodin v Divadle na cucky. Vstupenky za 140 a 90 Kč si mohou diváci rezervovat online na webu www.divadlonacucky.cz, kde najdou také kompletní program divadla na zbytek měsíce.

There are no comments yet.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).