Zmrazovač

Současný fenomén v amatérském divadle, mafiánský IL CONGELATORE, přijede do Olomouce

Olomoucké Divadlo na Šantovce přivítá kočovné divadlo Ad Hoc s jeho nejúspěšnějším projektem, netradiční operou mafia o třech dějstvích, Il Congelatore – Zmrazovač.

Operní parodie, přetextované operní party, profesionální výkony. Krásná práce s českým jazykem při převádění italských a francouzských textů oper Verdiho, Pucciniho, Leoncavalla, Bizeta a dalších mistrů, v nichž jsou takové skvosty jako převedení slavné Nessun Dorma na výhružně zpívané „neser dona“.

(Pokračování textu…)

Pěna dní

Divadlo Tramtarie uvede premiéru Pěny dní

V pátek 9. prosince uvede Divadlo Tramtarie druhou premiéru sezóny, divadelní adaptaci legendárního románu Borise Viana Pěna dní. Režie se ujala hostující režisérka, jinak umělecká vedoucí Městského divadla ve Zlíně, Hana Mikolášková.

Anotace

Bohatý a krásný Colin se málem zamiloval do chytré a krásné Alise. Jenže potom potkal Chloe, která je krásná jako ta píseň od Duka Ellingtona. Colin miluje Chloé. A Chloé miluje Colina. Ale Chloé má leknín na plicích… Smutnoveselá klauniáda o velké lásce a smrti dvou mladých lidí, v hravém příběhu z fantasticky snové Paříže.

Kontext

Divadlo Tramtarie uvádí Pěnu dní jako druhou premiéru v sezóně 2016/2017, v říjnu ji předcházela premiéra autorské pohádky Matěje Mužíka Terezka a kouzelné autíčko. Titul je zařazen do repertoáru divadla v rámci stěžejní dramaturgické linie literárních, filmových a komiksových adaptací. Žánrově navazuje Pěna dní na poetické texty A za Tracym tygr od Williama Saroyana a Romanci pro křídlovku Františka Hrubína, které uvedla Tramtarie v předchozích sezónách. Režisérkou inscenace je hostující Hana Mikolášková, která již v Tramtarii uvedla dvě žánrové adaptace: komiksovou Bohyni z města hříchu a horor Psycho Alfréda Hitchcocka. Pěna dní je tedy třetí spoluprací s touto renomovanou režisérkou.

Obsah

Pěna dní je nejslavnějším románem proslulého francouzského spisovatele Borise Viana, který poprvé vyšel v roce 1947. Hlavním hrdinou poetického, snově surrealistického příběhu o lásce a smrti je mladík Colin, který se zamiluje do neodolatelné Chloé. Román je složen ze dvou značně odlišných částí. Zatímco první z nich je ve znamení nevázaného, bezstarostného dovádění skupiny mladých přátel, v rámci kterého proběhne i seznámení Colina s Chloé, jejich zamilování a následná svatba, tématem druhé části je naopak hrozba neodvratné smrti, kdy mladá Chloé onemocní těsně po svatbě nevyléčitelnou chorobou, která má ve snovém vianovském světě paradoxně poetický název: Leknín na plicích. Pěna dní je především příběhem o pomíjivosti lidského štěstí a neodvratnosti tragického osudu.

Inscenační principy

Ústředním úkolem pro inscenační tým bylo přeložit do divadelního jazyka literárně nesmírně nápaditý a barvitý surrealistický svět zamilovaného Colina. Jako klíčový princip zvolila režisérka formu klaunství a klauniády. Tedy uměleckého oboru, který dokáže vytrhávat věci z jejich primárních funkcí a dávat jim nové, zábavné metafory. Hlavní hrdinové jsou tak nastylizování do rolí někdy veselých, jindy zase smutných klaunů. Důraz byl kladen na humor a rozvolněnou fantazii hlavních hrdinů. Výraznou složkou inscenace je jednak senzitivní hudba Robina Schenka, rovněž zásadní je funkční scéna Hynka Petrželky. Ta má podobu jakéhosi stylizovaného skleníku, který dokáže vzbuzovat dojem prosluněného podkrovního bytu na začátku hry stejně dobře, jako odosobněného hrobu v podobě skleněného mauzolea v samotném závěru. Scéna také dokáže zmenšovat prostor, jako symbol mizení vysněného světa hlavních protagonistů.

Inscenační tým

Režisérkou inscenace a zároveň autorkou adaptace je Hana Mikolášková, dramaturgem umělecký vedoucí souboru Vladislav Kracík. Autorem scény a kostýmů je Hynek Petrželka, který je v Tramtarii podepsán pod inscenacemi Psycho a Děkujeme, že zde kouříte! Autorem hudby je Robin Schenk. Za light designem stojí Aleš Hejral, světla a zvuk připravují Dan Bodlák a Richard Beran. Na výrobě scény se dále podíleli Zdeněk Eliáš, Jaromír Ryšavý a Jiří Krliš.

Obsazení

V hlavních rolích Colina a Chloé se představí hostující herci Marie Vančurová a Filip Teller. Hostující trojlístek ještě doplňuje Miroslav Sýkora v roli kuchaře Nicolase. Z tramtarijního souboru se v inscenaci představí Jan Konopčík v roli nejlepšího Colinova přítele Chicka, Barbora Šebestíková jako jeho přítelkyně Alise, Jana Posníková se představní v roli Isis a v trojroli Jean Sol Partera, Myšky a Krista Václav Stojan.

„Uvedení Pěny dní nosíme v hlavě už několik let, je to nádherný, křehký příběh o lásce. Převést na jeviště surrealistický jazyk Borise Viana ale není vůbec jednoduché, a tak jsme pečlivě zvažovali výběr režiséra. Volba nakonec padla na Hanu Mikoláškovou, se kterou se nám spolupráce velice osvědčila a která Pěnu dní vidí podobnýma očima jako my,“ uvedla ředitelka divadla Petra Němečková.

Premiéra proběhne v pátek 9.prosince v 19:30 v Divadle Tramtarie. Další reprízy: 12. a 20.12 2016, 23. a 24. 1. 2017 vždy v 19:30.