Anna Karenina

Dnes má v Tramtarii premiéru Anna Karenina

Divadlo Tramtarie uvede poslední premiéru sezony 2016/2017, Annu Kareninu Lva Nikolajeviče Tolstého. Dlouho očekávaná divadelní adaptace jednoho z nejslavnějších románů všech dob vkročí poprvé na tramtarijní jeviště 15. června. Z hlediska umělecké náročnosti, velikosti tvůrčího týmu i finanční stránky lze tuto inscenaci považovat za největší projekt v celé dvanáctileté historii divadla.

(Pokračování textu…)

Ole je frajer: O životě a hledání s puncem severu a devadesátek

Olomoucké Divadlo na cucky uvede v letošní sezóně druhou premiéru – dramatizaci populárního románu „Naivní. Super“ norského spisovatele Erlenda Loeho. A zatímco se poslední titul MATE věnoval cestě dvou mladíků za vysokoškolským diplomem, hrdina nové inscenace před studiem upřednostní školu života. Právě po něm pojmenovali tvůrci divadelní adaptaci – nese název Ole je frajer.

(Pokračování textu…)

úplně zatmění

Verlain a Rimbaud ožijí na prknech Moravského divadla

Přátelství, lásku i nenávist mezi prokletými básníky Paulem Verlainem a Arthurem Rimbaudem zachycuje hra uznávaného britského dramatika a filmového scenáristy Christophera Hamptona Úplné zatmění. Vrcholy a pády jejich krátkého, ale o to intenzivnějšího vztahu představí na olomouckém jevišti režisér Petr Štindl, dvojici básníků ztvární Petr Kubes a Vojtěch Lipina. Premiéra činoherní inscenace Úplné zatmění se v Moravském divadle uskuteční v pátek 17. března v 19 hodin.

(Pokračování textu…)

Po stopách něžného muže

Tramtarie půjde po stopách něžného muže

Olomoucké Divadlo Tramtarie uvádí jako třetí premiéru letošní sezony inscenaci Po stopách něžného muže. Tuto komedii nasazuje do svého repertoáru v rámci své dlouhodobé dramaturgické koncepce uvádění původní autorské tvorby. Hru „ušitou na míru“ Tramtarii napsal umělecký vedoucí souboru Vladislav Kracík, který již v této linii uvedl hořkou komedii I na Batmana občas padne smutek a také romantickou komedii Druhý život Veroniky. Oba tituly patřily a patří (neboť druhá jmenovaná inscenace se stále hraje) mezi nejnavštěvovanější inscenace divadla.

(Pokračování textu…)

Řecké pašije

Moravské divadlo uvede Řecké pašije Bohuslava Martinů

Vrcholné operní dílo Bohuslava Martinů Řecké pašije se dočká historicky prvního uvedení na jevišti Moravského divadla. A bude u toho režisér Jan Antonín Pitínský, tvůrce oceňované olomoucké inscenace Pád Antikrista. V působivém díle kladoucím velké nároky na sólisty a především na sbor rezonuje v současnosti velmi aktuální téma uprchlíků. Premiéra se uskuteční v pátek 24. února v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

(Pokračování textu…)

central park west

Divadlo připravilo hru Woodyho Allena

Populární komediografové Michaela Doleželová a Roman Vencl vstoupili do nové divadelní sezony odlehčeným titulem Robin Hood, s humorem vstoupí i do nového roku 2017. Na jevišti Divadla hudby uvedou pozapomenutou komedii Woodyho Allena Central Park West o jedné manželské krizi. Premiéra komorní inscenace se uskuteční v pátek 27. ledna v 19 hodin.

(Pokračování textu…)

Inscenace Jméno

Činohra odstartuje rok francouzskou komedií

Večeře s příbuznými a přáteli se může pěkně zvrtnout, když jeden z jejích účastníků oznámí, že chce dát prvorozenému synovi jméno, které nosil nechvalně proslulý diktátor a zločinec. Taková je výchozí situace francouzské konverzační komedie Jméno, jejíž inscenaci uvede se souborem činohry Moravského divadla Olomouc režisér Petr Veselý. Premiéra se uskuteční v pátek 20. ledna v 19 hodin.

(Pokračování textu…)

Bohéma

Bohéma zavede diváky do romantické Paříže

Do Paříže na sklonku 19. století nás zavede poslední premiéra letošního roku v Moravském divadle. Soubor opery a operety pod vedením režisérky Andrey Hlinkové uvede operu Giacoma Pucciniho Bohéma, v níž se humorné výjevy střídají se sentimentálními a láska se snaží zvítězit nad smrtí. Autorem hudebního nastudování je Miloslav Oswald. Premiéra se uskuteční v pátek 16. prosince v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

(Pokračování textu…)

Pěna dní

Divadlo Tramtarie uvede premiéru Pěny dní

V pátek 9. prosince uvede Divadlo Tramtarie druhou premiéru sezóny, divadelní adaptaci legendárního románu Borise Viana Pěna dní. Režie se ujala hostující režisérka, jinak umělecká vedoucí Městského divadla ve Zlíně, Hana Mikolášková.

Anotace

Bohatý a krásný Colin se málem zamiloval do chytré a krásné Alise. Jenže potom potkal Chloe, která je krásná jako ta píseň od Duka Ellingtona. Colin miluje Chloé. A Chloé miluje Colina. Ale Chloé má leknín na plicích… Smutnoveselá klauniáda o velké lásce a smrti dvou mladých lidí, v hravém příběhu z fantasticky snové Paříže.

Kontext

Divadlo Tramtarie uvádí Pěnu dní jako druhou premiéru v sezóně 2016/2017, v říjnu ji předcházela premiéra autorské pohádky Matěje Mužíka Terezka a kouzelné autíčko. Titul je zařazen do repertoáru divadla v rámci stěžejní dramaturgické linie literárních, filmových a komiksových adaptací. Žánrově navazuje Pěna dní na poetické texty A za Tracym tygr od Williama Saroyana a Romanci pro křídlovku Františka Hrubína, které uvedla Tramtarie v předchozích sezónách. Režisérkou inscenace je hostující Hana Mikolášková, která již v Tramtarii uvedla dvě žánrové adaptace: komiksovou Bohyni z města hříchu a horor Psycho Alfréda Hitchcocka. Pěna dní je tedy třetí spoluprací s touto renomovanou režisérkou.

Obsah

Pěna dní je nejslavnějším románem proslulého francouzského spisovatele Borise Viana, který poprvé vyšel v roce 1947. Hlavním hrdinou poetického, snově surrealistického příběhu o lásce a smrti je mladík Colin, který se zamiluje do neodolatelné Chloé. Román je složen ze dvou značně odlišných částí. Zatímco první z nich je ve znamení nevázaného, bezstarostného dovádění skupiny mladých přátel, v rámci kterého proběhne i seznámení Colina s Chloé, jejich zamilování a následná svatba, tématem druhé části je naopak hrozba neodvratné smrti, kdy mladá Chloé onemocní těsně po svatbě nevyléčitelnou chorobou, která má ve snovém vianovském světě paradoxně poetický název: Leknín na plicích. Pěna dní je především příběhem o pomíjivosti lidského štěstí a neodvratnosti tragického osudu.

Inscenační principy

Ústředním úkolem pro inscenační tým bylo přeložit do divadelního jazyka literárně nesmírně nápaditý a barvitý surrealistický svět zamilovaného Colina. Jako klíčový princip zvolila režisérka formu klaunství a klauniády. Tedy uměleckého oboru, který dokáže vytrhávat věci z jejich primárních funkcí a dávat jim nové, zábavné metafory. Hlavní hrdinové jsou tak nastylizování do rolí někdy veselých, jindy zase smutných klaunů. Důraz byl kladen na humor a rozvolněnou fantazii hlavních hrdinů. Výraznou složkou inscenace je jednak senzitivní hudba Robina Schenka, rovněž zásadní je funkční scéna Hynka Petrželky. Ta má podobu jakéhosi stylizovaného skleníku, který dokáže vzbuzovat dojem prosluněného podkrovního bytu na začátku hry stejně dobře, jako odosobněného hrobu v podobě skleněného mauzolea v samotném závěru. Scéna také dokáže zmenšovat prostor, jako symbol mizení vysněného světa hlavních protagonistů.

Inscenační tým

Režisérkou inscenace a zároveň autorkou adaptace je Hana Mikolášková, dramaturgem umělecký vedoucí souboru Vladislav Kracík. Autorem scény a kostýmů je Hynek Petrželka, který je v Tramtarii podepsán pod inscenacemi Psycho a Děkujeme, že zde kouříte! Autorem hudby je Robin Schenk. Za light designem stojí Aleš Hejral, světla a zvuk připravují Dan Bodlák a Richard Beran. Na výrobě scény se dále podíleli Zdeněk Eliáš, Jaromír Ryšavý a Jiří Krliš.

Obsazení

V hlavních rolích Colina a Chloé se představí hostující herci Marie Vančurová a Filip Teller. Hostující trojlístek ještě doplňuje Miroslav Sýkora v roli kuchaře Nicolase. Z tramtarijního souboru se v inscenaci představí Jan Konopčík v roli nejlepšího Colinova přítele Chicka, Barbora Šebestíková jako jeho přítelkyně Alise, Jana Posníková se představní v roli Isis a v trojroli Jean Sol Partera, Myšky a Krista Václav Stojan.

„Uvedení Pěny dní nosíme v hlavě už několik let, je to nádherný, křehký příběh o lásce. Převést na jeviště surrealistický jazyk Borise Viana ale není vůbec jednoduché, a tak jsme pečlivě zvažovali výběr režiséra. Volba nakonec padla na Hanu Mikoláškovou, se kterou se nám spolupráce velice osvědčila a která Pěnu dní vidí podobnýma očima jako my,“ uvedla ředitelka divadla Petra Němečková.

Premiéra proběhne v pátek 9.prosince v 19:30 v Divadle Tramtarie. Další reprízy: 12. a 20.12 2016, 23. a 24. 1. 2017 vždy v 19:30.